Uchwała nr 2/10/2017
Zarządu Okręgu PZW w Krośnie z dnia 13 października 2017 r.
w sprawie zasad połowu ryb w wodach okręgu krośnieńskiego w 2018 r.
Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują następujące uregulowania zasad połowu ryb w wodach okręgu krośnieńskiego:
- Obowiązuje dzienny i miesięczny limit połowu pstrąga i lipienia. Wędkarz może zabrać nie więcej niż 10 szt. pstrągów i lipieni łącznie w czasie miesiąca kalendarzowego, przy zachowaniu obowiązującego limitu dziennego wynoszącego 2 szt. ryb łososiowatych i lipieni łącznie. (nie dotyczy łowisk specjalnych gdzie obowiązują inne regulaminy i odcinka rzeki San od ujścia Hoczewki do ujścia Osławy).
- Utrzymuje się na odcinku rzeki San od ujścia Hoczewki do ujścia Osławy od dnia 1 stycznia do 31 grudnia 2018 zakaz zabierania złowionych lipieni.
- Przeznaczone do zabrania ryby łososiowate, szczupaki i sandacze należy natychmiast po złowieniu wpisać do rejestru. Pozostałe ryby – po zakończeniu wędkowania.
- Ryby łososiowate złowione we wszystkich wodach okręgu, inną metodą niż „sztuczna przynęta” należy natychmiast uwolnić (nie dotyczy łowisk specjalnych gdzie obowiązują inne regulaminy).
- Podczas wędkowania w wodach „górskich” okręgu wprowadza się obowiązek stosowania haczyków i kotwic bezzadziorowych lub pozbawionych zadzioru. Ten obowiązek nie dotyczy połowu na inne metody i przynęty niż sztuczna przynęta i sztuczna mucha w wodach górskich gdzie te metody i przynęty są dopuszczone. Używanie do połowu przynęt sztucznych i sztucznych much innych niż wymienione wyżej spowoduje konsekwencje regulaminowe.
- Zakazuje się stosowania jakichkolwiek wskaźników brań, indykatorów itp. przy połowie na sztuczną muchę. Zestaw może zawierać jedynie linkę oraz przypon (można stosować łączniki linki z przyponem nie zmieniające wyporności zestawu).
- Połów ryb na wodach górskich odbywa się od świtu do kalendarzowego zachodu słońca.
- Obowiązuje miesięczny limit połowu sandacza i szczupaka. Wędkarz może zabrać nie więcej niż 8 szt. sandaczy i szczupaków łącznie w czasie miesiąca kalendarzowego, przy zachowaniu obowiązującego limitu dziennego.
- Wprowadza się dzienny limit połowu świnki w ilości do 5 sztuk, wprowadza się roczny limit połowu głowacicy w ilości 1 szt.
- Wprowadza się zakaz połowu metodą trollingową na zbiornikach zaporowych Solina i Sieniawa od 1-01 do 31-05.
- Utrzymuje się zakaz połowu na żywca lub martwa rybkę w „porze nocnej” (od zachodu do wschodu słońca) na zbiornikach zaporowych w miesiącu maju.
- Utrzymuje się odcinki specjalne: na rzecze Wisłoka od ujścia rzeki Ropy do mostu w Krajowicach oraz rzece Wisłok od zapory wodnej w Sieniawie do mostu drogowego w Besku z zakazem zabierania ryb łososiowatych i lipienia, bez dodatkowych opłat.
- Użytkownik rybacki wydający zezwolenie na połów ryb może w trakcie sezonu wprowadzić zmiany w zasadach połowu ryb ze względu na nieprzewidziane okoliczności np. zatrucia wód, powódź itp.
Pozostałe uregulowania zasad połowu ryb zawarte są w:
- Ustawie Prawo Wodne,
- Ustawie o Rybactwie Śródlądowym,
- Rozporządzeniach Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi,
- Informatorze Wód Krainy Pstrąga i Lipienia PZW,
- Regulaminie Amatorskiego Połowu Ryb PZW.